נוודים דיגיטליים – עסקים ותענוגות

נוודים דיגיטליים
ההתפתחות הדיגיטלית המואצת בתקופתנו יצרה סוג פרנסה חדש של עבודה מרחוק –נוודות דיגיטלית. דהיינו -אנשים החיים בחו"ל ולעיתים אף משנים את מקום מגוריהם לאזור או לארץ אחרת, עובדים מחו"ל דרך המחשב הנייד שלהם ויחד עם זאת נהנים מהשהייה והמגורים במקום שבו בחרו לשהות. אמנם, צורת חיים ועבודה זו נראית מושכת ומלאת חוויות, אך אין לשכוח שיש גם צורך לבטח רפואית את שהייתם בחו"ל. ביטוח שישרת אותם נאמנה בכל אותם מצבים רפואיים שהם עלולים להיתקל בהם וכן יכסה הוצאות במקרה של גניבה. ביטוח הבריאות של הראל נותן תשובה אמינה ומספקת לכל אותם נוודים דיגיטליים באשר הם.

מי הם הנוודים הדיגיטליים?

הנוודים הדיגיטליים (שנקראים גם Digital nomads) הינם אנשים העובדים כפרילנסרים בעזרת מחשב נייד מכל מקום בעולם עבור חברה מסוימת או כמה חברות.  הם יכולים להיות בעלי הכשרה של תכנות מחשבים, עיצוב, כותבי תוכן, מהנדסים, גרפיקאים ועוד הרבה מקצועות חופשיים.הנוודים הדיגיטליים יכולים לעבוד מביתם או ממשרדם בכל מקום בעולם עם חברות, עסקים ואנשים פרטיים – שיכולים להימצא גם בקצה השני של העולם. כך,הם משלבים השתכרות ופרנסה יחד עם טיול ונוודות בין מקומות ואזורים בעולם. התופעה הזו של נוודות דיגיטלית יצרה צורה חדשה של תעסוקה המשולבת בתיירות ומגורים זמניים יחדיו. ישנם נוודים דיגיטליים המעדיפים לגור באזורים הזולים למחייה (לדוגמה במזרח) וכך להגדיל את הרווח הכלכלי שלהם מעבודתם הדיגיטלית (בשל כך שהם משתכרים סכומים המקובלים בעולם המערבי).

למה ביטוח נסיעות חשוב לנוודים הדיגיטליים ?

אין לשכוח כי הנוודים הדיגיטליים חיים מחוץ למדינת ישראל ולפיכך הם זקוקים לביטוח נסיעות במדינה שהם גרים בה. מכיוון שהם אינם אזרחי המדינה בה הם גרים, הם אינם זכאים לקבל שירותי בריאות במדינה זו, אלא אם כן יהיו מבוטחים בביטוח בריאות. ביטוחי הנסיעות הסטנדרטים המוצעים לאנשים הטסים לטיול לחו"ל, אינם מתאימים לצורת חייהם של הנוודים הדיגיטליים, משום שהם אינם תקפים לתקופה שארוכה יותר משנה אחת. ברוב הפוליסות ,הביטוח הרפואי תקף רק למקרים של מצבי חירום רפואיים. הנוודים הדיגיטליים עובדים ומטיילים בחו"ל לזמן ארוך טווח וחייבים להיות מבוטחים לכל הזמן הזה, כדי לא להיתקל במצב בו אין להם מענה לבעיה רפואית או למצב בו יצטרכו לשלם כספים רבים למימון טיפולים רפואיים. חשוב לציין גם, כי אם אותם נוודים דיגיטליים נמצאים תקופה ארוכה בחו"ל ובשל כך יכול להיווצר מצב הנקרא "ניתוק תושבות", כלומר: גם בישראל לא יהיו זכאים כבר לקבל טיפול רפואי לפחות שישה חודשים ראשונים לשהייתם המחודשת בארץ.     רק לאחר מכן יוכלו לחדש את חברותם בקופת החולים בארץ או לחילופין לשלם סכום כסף גבוה במיוחד כדי שיקבלו חזרה את ביטוח הבריאות שהיה להם.

איזה ביטוח בריאות מתאים לנוודים דיגיטליים ?

בהתחשב ביעד הנסיעה יש לבדוק קודם כל את הנתונים הבאים:

  • מהו יעד הטיול/שהייה שלהם בחו"ל
  • האם הוא ביבשת אחת או במספר יבשות ?
  • על כמה זמן שהייה בחו"ל מדובר?

בנוסף לכך, לכל מדינה יש מאפיינים ייחודיים וסיכונים שיש להתחשב בהם בעת השהייה בה. לדוגמה: במדינות עולם שלישי חשוב להוסיף כיסוי על גניבות.
במידה ונגנב מחשב נייד של נווד דיגיטלי הרי שמקור פרנסתו אובד. במידה ויש כיסוי לגניבה, סכום הכסף שישולם יכול להוות את המימון לרכישת מחשב נייד חדש. עוד המלצה לנוודים דיגיטליים שבריאותם אינה תקינה היא, לרכוש כיסוי נוסף למצב רפואי קיים במידה וידרדר. כך יוכלו להיות בטוחים שיהיו מכוסים בנוגע לכל ההוצאות הרפואיות שיתכן ויצטרכו להוציא.
חשוב להתאים את הביטוח הרפואי לאופי השהות ודרך בילוי הפנאי של הנווד הדיגיטלי. לדוגמה: אם הוא שוהה ופועל באזור שבו ספורט הסקי הינו פופולרי והוא מעוניין לשלב את הבילוי הזה בשגרת חייו–עליו לרכוש ביטוח שמכסה ספורט חורף. אם, לחילופין, הוא חי באזור בו יש ים וקרוב לוודאי שאחרי שעות העבודה שלו הוא יהיה מעוניין לצלול – חשוב שיוסיף לביטוח הבריאות שלו גם כיסוי לספורט אקסטרים.