קבלת היתר להעסקת עובד זר – כל המידע שצריך לדעת

העלייה בתוחלת החיים מזמנת קושי לאנשים עובדים שאינם יכולים לטפל בעצמם בבני משפחתם המבוגרים, ולכן נדרשים להעסיק עובד זר למטרות סיעודיות. על מנת להעסיק עובד כזה חובה לדאוג לאשרה מתאימה ולאישורים. להלן מידע על ההליכים שנדרשים לצורך קבלת היתר להעסקת עובד זר בסיעוד, כאשר תמיד תוכלו להיעזר בגורמים פרטיים שמספקים שירות כזה וטיפול בטפסים ובביורוקרטיה המתאימה.

היתר העסקה מרשות האוכלוסין בשלב ראשון

כל מי שרוצה להעסיק עובד זר סיעודי נדרש לקבל את ההיתר המתאים מרשות האוכלוסין וההגירה שנקרא ויזה ב’1, אשרת העבודה לעובד, אבל למטרה זו הוא חייב להירשם קודם בלשכה פרטית שעוסקת בכך. הסיבה היא שהמדינה האצילה סמכות הבאת עובדי סיעוד זרים והעסקתם רק לכמה גופים פרטיים שהם המורשים לתווך ולטפל בהבאתם ארצה, ובהשמה שלהם בבתי המשפחות שנזקקות לכך. במובן מסוים, זה מקל על משפחות שיכולות לחסוך חלק מהטרחה שהן נדרשות לה בעצמן. חל איסור חמור להעסיק עובד זר ללא היתר ואשרת עבודה ושהייה, ויש מי שמסתכן בכך בגלל סיבות שונות. מלבד גירוש מהארץ שצפוי לכל מי שנתפס בכך, יש כמובן תמיד סכנת הטלת קנס כבד על מי שמעסיק עובד לא חוקי בישראל.

איזה טפסים יש למלא?

הטופס הראשון שיש למלא הוא טופס בקשה לקבלת היתר להעסקת עובד זר ויש לשלם אגרת שירות באופן מקוון כדי להמשיך בטיפול בה. מי שזכאי לעובד סיעודי ואינו שוהה במוסד אלא בביתו, בדיוק מוגן או בבית המשפחה, יכול להגיש את הבקשה ליחידת ההיתרים בענף הסיעוד. חשוב לדעת שיש להגיש טפסים נלווים כמו התחייבות שלכם כמעסיק להעסיק את העובד, ויתור על סודיות והצהרה להורים המבקשים עובד סיעודי לילד עד גיל 18. כל בקשה מוגשת בצירוף המסמכים הנדרשים כמו צילום תעודת זהות וספח של המטופל. במקרים שבהם אתם דואגים למטפל עבור בן משפחה שאינו יכול למלא ולחתום על טפסים, תירשו לצרף מסמכי זהות שלכם כמשלמי השכר, ואישור אפוטרופסות במקרה הצורך.

צירוף מסמכים נוספים

יש מקרים רבים שבהם זקוקים לעובד סיעודי, מקרוב משפחה קשיש שאתם האפוטרופוסים שלו, דרך ילדים, חולי סרטן, חולים סיעודיים, מטופלי אגף השיקום של משרד הביטחון ועוד, וכולם נדרשים לצרף את האישורים הנדרשים והטפסים שמעידים על כך. חשוב לומר שאם הם מטפלים בבקשה למען בן משפחתם יש לברר מה עוד נדרש על מנת לא לעכב את הטיפול בבקשה ולאשר את באשרה כמה שיותר מהר. גם קשישים שמטופלים בגלל מצב רפואי ומטפלים בבקשה לעצמם חייבים להגיש את כל חוות הדעת והאישורים הרפואיים העדכניים על מצבם לטפסים. זה נכון במיוחד למי שזקוק לעזרה סיעודית וזה נועד על מנת למנוע מצב שבו תהיה העסקה לא מוצדקת של עובד זר שלא למטרה שלשמה נדרש. אל תשכחו לצרף אישור תשלום אגרה – האגרה שיש לשלם על בקשה להיתר לעובד זר היא בסך 310 ₪ ואם יש צורך במבחן תלות כדי להוכיח מצב סיעודי יש להוסיף 290 ₪ לאגרה זאת. לא תטופל שום בקשה ללא אישור תשלום אגרה שיש לשלם אונליין או בדואר. לאחר מכן יש לשלוח בדואר רשום למשרד אגף ההיתרים או למסור אותם אישית.

כיצד להקל על התהליך?

הטיפול בהוצאת היתר עבודה הוא ממושך בגלל זמן הטיפול ואיסוף המסמכים, על כן יש לשכות וחברות כוח אדם שמורשות על ידי המדינה לתווך ולהביא לכאן עובדים זרים. הם גם יכולים לטפל בכל הליכי הוצאת הטפסים וההיתרים ולכן מומלץ לחסוך לעצמכם זמן וטרחה ולעבוד דרכם. בדרך כלל הם גם עובדים בצורה מקוונת כך שאין צורך אפילו לגשת לשם אישית אלא להגיש הכל באתר, ובכך להסכים גם לכך שרשות האוכלוסין תעביר כל הודעה לכם דרכם. זה נכון גם למי שאינו בטוח בכך שיש לו את כל המסמכים הנדרשים ושאולי הוא זקוק לאישורים נוספים. בירורים נוספים של הבקשות יכולים להתבצע באתר הממשלתי ואם אתם נעזרים בלשכת העסקה של עובדים זרים תקבלו את המידע גם דרכם. בכל מקרה, בשלב ההשמה תצטרכו לפנות אליהם על מנת למצוא עובד זר ולהתאים אותו למשפחתכם.